Šeimyniškėlių piliakalnis

Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis – vienas garsiausių ir žinomiausių  Anykščių regioniniame parke esančių piliakalnių. Dunkso netoli Anykščių, Svėdasų link, prie Naujųjų Elmininkų. Šį vieną didžiausių ir įspūdingiausių Aukštaitijos piliakalnių supa du gilūs slėniai, kuriais teka Vorelio ir Volupio upeliai. 

Ant Šeimyniškėlių piliakalnio XIII a. viduryje stovėjo valstybinė medinė pilis, saugojusi šiaurinį Lietuvos valstybės pasienį. Tai buvo pati didžiausia pilis Rytų Lietuvoje, spėjama Mindaugo Vorutos pilies vieta. Nuo 1990 m. net 19 sezonų piliakalnį sistemingai tyrinėjo archeologas dr. Gintautas Zabiela su talkininkais, todėl dabar Šeimyniškėliai – plačiausiai ištirtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas plačiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje.

Nuo 1997 m. brandinamas ir palaipsniui įgyvendinamas sumanymas – paversti šį piliakalnį „gyvosios istorijos“ mokykla. Istorinio tilto vietoje 2000 m. pastatytas tiltas, 2004 m. vasarą prie piliakalnio iškilo medinis apžvalgos bokštas, o 2017 m. kompleksas išplėstas iki dviejų bokštų su galerija ir papilio kiemeliu. Jame galima susipažinti su buvusios pilies istorija, apžiūrėti pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, žaisti istorinius žaidimus, išmėginant akies taiklumą bei rankų stiprumą šaudant iš lankų, mėtant ietį, po to paskanauti papilio židinyje išvirta čiobrelių arbata ir taip pajausti XIII–XIV a. pilies gyventojų dvasią bei įsigyti pilėniškų suvenyrų.

Audiogidas

Maršruto stotelės nuotraukos

Lankytinų vietų maršrutas skaitmeniniu formatu